Posted by : Tayfun Yılmaz Thursday, March 21, 2013

Avrupalı şehirlerde yeni bir moda... Çevre dostu, eko-şehir. Özellikle Kuzey Avrupa'da şehircilik değince akla gelen ilk şey bu. Krizin vurmasıyla birlikte yapılan evlerin boş kalması biraz gölge vurmuş bu sürdürülebilir, eko mahallelere. Fakat görüntü ve pahalılık açısından hala bahsi çok geçen şehir köşeleri...
Tuborg Havn yani Tuborg limanı, Kopenhag'ın en nezih semti olan Hellerup'un yeni bir kısmı. Daha önceleri Tuborg fabrikasının burada bulunmasından dolayı mahallenin adı Tuborg limanı olarak kalmış. Apartmanlardan oluşuyor. Kimileri "modern ve sürdürülebilir" derken, diğerleri "taş yığını ve ruhsuz" diye eleştiriyor... Eko-şehir dedik ya, yani sürdürülebilir olması gerekli. Evet binaların yapılış tarzı, kullanılan malzemeler, hangi odanın hangi cepeye baktığı, bunların üzerinde bir hayli düşünmüş Danimarkalı mimarlar. Aslında mahalle biraz bizim İstanbul'daki yeni siteleri anımsatıyor. Fakat daha İskandinav ve daha tarz diyebilirim. Tasarımın doğduğu ülkeden de zaten böyle bir şey beklenir.
Mahalle kesinlikle üst gelir kısmı için tasarlanmış. Bu evlerin önünde demir almış yatlardan belli oluyor. Zaten Hellerup semti Danimarka'nın Upper-east side'i diyebiliriz. Tuborg Havn'daki evlerin fiyatları ise 3 trilyon TL'den başlıyor...
Gezerken benim en ilgimi çeken şey kaldırım kenarlarına yerleştirilmiş ve su kenarına çok yakışan heykeller oldu. Sokakların tasarımı gerçekten çok güzel bana göre.
Fazla yazmadan sizi fotoğraflarla baş başa bırakmak istiyorum. Fotoğraflarda tarih çıkmış kusura bakmayın :)
Ruhsuz mu, taş yığını mı, yoksa trendy ve fresh mi bunlara kendiniz cevap verebilirsiniz. Sizi etkilemek istemem.


It is a new trend in the European cities... Environment-friendly, eco-city. Especially a big trend for the northern European city planning. Nevertheless, because of the financial crisis, some of the newly built condos are empty and it is hard for the find new owners. But the talk about eco-city still keeps its strength, and the neighborhoods that are sustainable, new and eco are still the trend of urban.
Tuborg Havn(Tuborg Harbour) is a part of Hellerup city, which is the most expensive and elite part of Copenhagen. The area is named Tuborg Havn because of the Tuborg factory that was in the area in the past.
The area is full of new and modern apartments. Some says "modern and sustainable", and some says "kitsch and dead alive"... I can say that the building style of the apartments, materials that are used, the location and so on proves that it is sustainable.
There is no doubt that the area is designed for the upper-class people. You can easily understand that from the boats that are staying near by the apartments. Nice life ha? So much so that Hellerup is the upper-east side of Copenhagen. The condos prices begin from 1.5 million Euros.
When I was walking around in the area the thing that I liked was the sculptures, matches gently to the water, which were placed on the sidewalks. And the environmental design of the area is just perfect.
I don’t want to write more, just want to leave you with the photos. Sorry for the date that shows up on the pictures :)
Google+ Followers

Followers

Popular Post

Powered by Blogger.

- Copyright © Friends'n'Trends -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -