Posted by : Tayfun Yılmaz Saturday, December 15, 2012

Evimi yılın en güzel ve ışıl ışıl zamanı için dekore ettikten sonra sıra gardıropta. Noel'in bütün renklerini üstümüzde görmek bizi gelecek, zencefilli kurabiye kokan günlere daha çok hazırlayabilir. Noel'in olmazsa olmazı zencefil ve fıstıklı sıcak şarabının rengi ve kokusundan esinlenilen koyu renkli dokunuşlar ve orta sehpamızdaki Noel çelenkimizin süsleri gardıropta da olmalı bugünlerde. Zencefilli kurabiyelerin evi olarak kabul ettiğim İsveç'in tasarım mağazası IKEA'dan Noel kurabiyelerini ve özel İskandinav sıcak şarabını (Glögg) bulabilirsiniz.


 


Kazak/ Knitwear : H&M
Bot/Boots: Dockers
Pantolon/Pants : Acne
Tozluklar/ Socks : Massimo dutti
Kaşkol /Scarf: Küçük bir butikten /From a small boutique
Mont/ Jacket: Dedemin 60’larda aldığı süet bir mont /My granddad’s jacket, bought in 60’s
Kalpak/ Fury Hat: Su samuru kalpak – Rusya’dan / sea otter fury hat from Russia


Parlayan Bethlehem Yıldızı

Danimarka gümüş tasarımı deyince akla ilk gelen Georg Jensen. Üstadın mirası olan tasarım firması Noel'de yine her zamanki gibi tam gaz hazırlanıyor. Ben Bethlehem yıldızından esinlenilmiş olan bu tasarımı çok beğendim ve paylaşmak istedim.
Georg Jensen'ın Noel indirimlerini ve tasarımlarını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.
 http://www.georgjensen.com/europe/?gclid=CJux_8m8nLQCFYlb3godhzcAZw


55 Euro

2012 Christmas Mobile Star of Bethlehem, Gold

There is no Christmas story more classic, than the story which formed the foundation for the very first Christmas. This year the ‘Christmas Gospel’ has inspired designer Rebecca Uth to create the 2012 collection of Georg Jensens Christmas Collectibles, beautifully illustrating the Nativity of Jesus Christ. The Christmas mobile 2012 illustrates the Star of Bethlehem that shined over the stable where Jesus was born, leading the three wise men to his birthplace.

Materials: Brass coated with 24 kt. gold
Measurements: H: 124 mm W: 106 mm
Designer: Rebecca Uth

The story of Rebecca Uth’s work with the new Christmas concept started in spring 2009 as homage to Georg Jensen’s great love. Rebecca Uth found time to visit the attic at Georg Jensen’s headquarters in Denmark, and went on several treasure hunts in the finicky old archives..

Google+ Followers

Followers

Popular Post

Powered by Blogger.

- Copyright © Friends'n'Trends -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -